Může vitamín D ovlivnit plodnost?
30.10. 2019
Odpověď zní: ano, může.
Nejdříve si řekneme, co to vitamín D vlastně je.
Patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Hraje důležitou roli v poruchách imunity, v kardiovaskulárních i onkologických onemocněních. Podporuje zdravé hospodaření s vápníkem v organismu, takže se podílí na zdravé kondici naších kostí. Jeho snížená hladina má vliv na osteoporózu a snížení kognitivních schopností u seniorů.
My tu ale hovoříme o plodnosti. Je zjištěno, že většina žen trpících poruchou plodnosti je trpí nedostatkem vitamínu D (vycházím z poznatků gynekologů, kteří se sledováním hodnoty vitamínu D zabývají, není jich bohužel mnoho).
Jaké má nedostatek vitamínu D důsledky?
Projevuje se rapidním snížením hladiny AMH (Anti-Müller-Hormon), což je hormon, podle kterého se usuzuje na ovariální rezervu ženy, tedy na její schopnost tvořit vajíčka. Zaregistrovala jsem několik případů žen, které měly hladinu AMH menší jež 1, což svědčí o špatné schopnosti tvořit vajíčka. Po vyšetření hladiny vitamínu D se u těchto žen zjistilo, že trpí hypovitaminózou, tedy nedostatkem tohoto vitamínu. Po saturaci vitamínu (tedy po kůře, kdy byla vitamín dodáván) dochází ke zlepšení hladiny AMH.
Nedá se očekávat, že hladina AMH se zlepší vždycky. Ale určitě stojí za to tuto poměrně jednoduchou cestu vyzkoušet.
Jak tedy postupovat?
Pokud Váš gynekolog zjistí, že Vaše hladina AMH je nízká, žádejte vyšetření hladiny vitamínu D v krvi. Je to velmi jednoduché, odebere se krev a v laboratoři se hladina vitamínu změří. Pokud Váš lékař odmítne vyšetření udělat (je dost drahé), můžete si ho zajistit samy, v jakékoliv laboratoři. Např. síť laboratoří AeskuLab toto vyšetření samoplátcům nabízí za 1 685 Kč.
Pokud se vyšetřením zjistí, že Vaše hladina je nižší než 75 nmol/l, trpíte hypovitaminózou a je třeba léčba. Naše farmakologie nabízí řadu preparátů, dobrý je třeba Vitamín D3 Axonia 30 000, bere se 1x týdně.
Nezačínejte ale nikdy s léčbou bez předchozího vyšetření hladiny vitamínu! Je totiž možná hypervitaminóza, tedy předávkování vitamínem!
A protože já vždy doporučuji i přirozené zdroje, kde ho tedy najdeme v přírodní podobě?
Důležitým přirozeným zdrojem vitamínu je slunce. Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu D (7-dehydrorochlesterolu). V létě mezi 10 a 16 hodinou můžeme za 15-20 minut na slunci v plavkách získat až 20000 IU vitamínu D3. Ale v jiných ročních obdobích už to není tak snadné, záleží taky na geografické poloze, takže se zaměřme i na potraviny obsahující vitamín D v přirozené podobě. Je to především rybí tuk, tučné ryby jako je losos, makrela nebo tuňák. Dále ho najdete v játrech, vejcích, v mléce a v houbách.
Takže pokud máte pochybnosti, zkuste se vyšetřit.
Vaše A
P. S. Jak dále řešit neplodnost? Čtěte podobné články: o bylinkách, o cvičení podle Ludmily Mojžíšové, o homeopatikách, o potravinových doplňcích, o psychoterapii, o tom, jak se zdravě stravovat, o hormonální józe.