Příběh pacientky Lucie
27.11. 2018
Lucie a Petr žijí v jednom menším městě v Jižních Čechách, oba pracují jako učitelé. O dítě se snažili asi dva roky. Když se nedařilo, šla se Lucie poradit se svým gynekologem. Jejím vyšetřením se nenašla žádná závažná odchylka, a tak gynekolog Petrovi doporučil vyšetření spermiogramu, což je obvyklý postup. Toto vyšetření bohužel nedopadlo dobře. Gynekolog Lucii nedal velkou naději, že by mohla spontánně otěhotnět, a poslal je do IVF centra, kde jsme se poprvé před devíti lety potkaly.
Vyšetření spermiogramu jsme zopakovali a vzhledem k výsledkům jsme rovnou doporučili IVF. Lucie snášela hormonální stimulaci velmi dobře. Odebrali jsme jí 15 vajíček a oplodnili je metodou ICSI. To znamená, že embryologové do každého vajíčka vpravili pomocí mikromanipulátoru jednu spermii. Tato oplozovací metoda může velmi pomoci, když je spermií málo nebo se špatně pohybují, což byl i tento případ.
Vajíčka se oplodnila, ale vzhledem ke špatné kvalitě spermií se nevyvíjela dobře a po několika dnech kultivace embryologové Lucii sdělili, že se nemohou přenášet žádná embrya, protože se zastavil jejich vývoj. To se bohužel někdy stává. A u hodně patologických spermiogramů to není výjimka.
Lucie s Petrem se rozhodli pokračovat v léčbě. Petr podstoupil urologické vyšetření a doporučili jsme jim další IVF stimulaci s použitím spermií dárce. Protože Lucie opět reagovala na hormonální stimulaci velmi dobře a odebrali jsme dost vajíček, část z nich jsme oplodnili spermiemi dárce a část spermiemi partnera. Všechna vzniklá embrya se vyšetřila pomocí metody PGD. To je metoda, kdy se z embrya odebere několik buněk a ty se pošlou na genetickou analýzu. Genetik určí, které embryo je geneticky v pořádku a je tedy vhodné k přenosu (více informací o PGD najdete v mém eBooku).
Výsledná genetická zpráva označila dvě embrya jako „zdravá“ a vhodná k přenosu, bohužel ani jedno nebylo oplozeno spermiemi Luciina partnera, ale dárcem. Zpráva tedy potvrdila stav z prvního pokusu, kdy se embrya oplozená jejich vlastními spermiemi taky nevyvíjela dobře.
Lucii jsme přenesli obě zdravá embrya (v té době se běžně přenášela dvě embrya, dnes je to většinou jen jedno). Za dva týdny jsme odebrali HCG, bylo pozitivní! Za další dva týdny jsme na ultrazvuku viděli dva gestační váčky se srdeční akcí, takže čekala dvojčata😊!
Gravidita byla probíhala bez problémů, Lucie ji dobře snášela, jen na závěr kvůli infekci musela strávit asi měsíc v nemocnici.
V 38. týdnu těhotenství porodila císařským řezem dvě zdravé holčičky, obě vážily cca 2 000 g. Dostaly jména Eliška a Anička. Dnes je nim 7 let a v září začaly chodit do školy, na což se obě moc těšily.
Příběh Lucie a Petra je příběh se šťastným koncem. Holčičky jsou krásné, zdravé a dělají rodičům radost.
V příštím článku Vám nabídnu rozhovor s Lucií. Budeme si povídat o tom, že cesta za tímto šťastným koncem ale nebyla vždy jednoduchá, ale dlážděná kromě radosti i velkými obavami a zklamáním. Což může být inspirace pro mnohé z Vás, které podobnou cestou zatím procházíte.
A příště pro Vás budu mít rozhovor s Lucií. Budeme si spolu povídat o tom, co při léčbě prožívali a jak se vyrovnali s dárcovskými spermiemi.
Vaše
A.
P.S. Rozhovor s Lucií je už tady.
A tady další podobný příběh a rozhovor.
Jedna odpověď
zo6tdv