Jak léčit neplodnost pomocí homeopatie?

21.2. 2019

Milí čtenáři,

dnes bych Vám ráda představila MUDr. Janu Hlavsovou, která se zabývá homeopatií. Čím dál častěji řeší neplodnost svých pacientek. Homeopatie má zde značný potenciál pomoci.

Alena: Jani,  jsi pediatr, ale máš v současné době ordinaci, kde léčíš jen pomocí homeopatik. Můžeš nám říci, jaká byla Tvoje cesta, která je poněkud neobvyklá?

Jana: Já jsem se seznámila s homeopatií ještě před nástupem na medicínu a celý koncept a systém této léčby mi jednoduše „sednul“. Věděla jsem, že můj pohled na léčbu už bude asi vždycky trošku jiný.  Vystudovala jsem tedy společně s medicínou i homeopatickou školu. Pracovala jsem pak několik let jako dětská a novorozenecká lékařka v nemocnici a homeopatické pacienty jsem řešila odděleně v homeopatické ordinaci. V současné době jsem doma s malou dcerkou a mám jen homeopatické pacienty. Za své klasické vzdělání jsem ale ráda a popravdě moc si neumím představit dělat homeopatii bez lékařských znalostí.

Alena: Moje čtenáře určitě bude zajímat, jak léčíš neplodnost pomocí homeopatik. Můžeš nám k tomu něco říci?

Jana: Homeopatie je celostní léčebná metoda, která má za cíl zlepšit CELKOVÉ zdraví pacienta – jedině tímto způsobem lze docílit vyléčení konkrétní nemoci. U problémů s plodností je to stejné: homeopatický přístup je zlepšit celkové zdraví pacientky – počít a donosit děťátko je pak „pouze“ nevyhnutelný následek.

Alena: Jak léčba probíhá?

Jana: Homeopatika jsou informační léčiva – tedy nedodávají do těla nějakou chemickou látku jako klasické léky, ale informaci JAK situaci řešit, takové „know-how“. Přirovnávám to ráda k stavbě domu: můžete mít veškerý stavební materiál, ale dům nepostavíte, pokud nevíte JAK na to.  Obdobně, většině žen s nálepkou neplodnosti nechybí v těle nějaké chemické látky, vitamíny apod. Jejich zdraví je spíše v určité oblasti vyvedeno mimo rovnováhu a neumožňuje početí a donošení miminka.  Potřebují celkově zharmonizovat, vyladit – tedy zvýšit celkovou úroveň zdraví.  A toto umí právě individuálně vybraný homeopatický lék.

Alena: Jak probíhá homeopatické vyšetření?

Jana: Základem pro homeopatické předepsání je osobní homeopatický pohovor. Samotná diagnóza (např. primární neplodnost) má pro výběr konkrétního homeopatika minimální důležitost a homeopat tedy vždy musí vycházet z individuálních příznaků pacientky –  v tom je největší síla této metody: najít léky (případně více léků), které „sedí“ na pacientku celkově. Proto se homeopat ptá po různých věcech, které zdánlivě s diagnózu vůbec nesouvisí. Současně si všímáme také tělesných znaků: křečové žíly, kvalita pojivové tkáně, stav jazyka, celková konstituce – to vše jsou cenná vodítka pro léčbu a celkovou prognózu. Výsledkem je základní představa o okruhu vhodných léků pro danou pacientku a také to, který z nich je právě aktuální.

Alena: Jak úspěšná je tato léčba?

Jana: Je mnohem vyšší než např. u léčby ekzémů (což je jeden z hlavních problémů, pro který je obvykle homeopatie vyhledávána). Míra úspěšnosti se pochopitelně liší podle konkrétních problémů pacientky: Někdy stačí jen jedním lékem „popostrčit“, zharmonizovat a hlavní práci máme za sebou. A jindy je to cesta náročná – je třeba postupně vystřídat několik léčiv podle toho, jak reaguje tělo, jak se mění symptomy. Pochopitelně mnohem lépe a rychleji probíhá léčba u tzv. funkčních problémů – tedy tam, kde orgány nejeví žádné známky poškození, laboratorně je vše v pořádku, ale nefunguje to tak, jak by mělo…

A samozřejmě vyšší úspěšnost je u žen, které jsou pro tuto léčbu motivované a ví, co jim homeopatie nabízí (opravdu přirozenou podporu početí tím, že se zlepší jejich celkové zdraví a léčba je bez vedlejších následků) než u těch, které to jdou „zkusit“.

Alena: Kdy s homeopatií u ženy, která nemůže otěhotnět, začít?

Jana: V širším smyslu lze homeopatii vřele doporučit už při prvním pomyšlení na miminko (aniž tedy vůbec mluvíme o neplodnosti). Homeopatika totiž umí například odstranit staré zátěže (opakované braní antibiotik), vyrovnat imunitu (pro ženy, které celou zimu prokašlají a necítí se zdravé), zmírnit rodinnou zátěž (křečové žíly, sklon k tvorbě žlučových kamenů) apod. Tedy opět: homeopatie zlepšuje celkové zdraví ženy. To je klíč k úspěchu.

Homeopaté za těch 200 let práce udělali cennou zkušenost, že s homeopatií se prostě rodí zdravé a pěkné děti.

Navíc pokud máte svého homeopata, který vás zná, probíhá jakákoli další léčba (např. deprese po porodu) mnohem snáze a rychleji.

Alena: Jak dlouhá je léčba pomocí homeopatie? Jak časté jsou návštěvy?

Jana: Návštěvy jsou smysluplné cca v odstupu 2 měsíců a na výsledky je vhodné si dát čas: v případě nekomplikovaných funkčních potíží asi půl roku. Může to být rychleji, ale také později v závislosti na tom, co se v průběhu léčby objeví. Někdy je třeba nejdříve pomoci jiným orgánům, než právě reprodukčním.

Alena: Doporučuješ léčbu pomocí homeopatik s něčím kombinovat? „Snažilky“ často berou nejrůznější potravinové doplňky: kyselinu listovou, inositol atd, vadí to? Doporučuješ vše ostatní vysadit? Doporučuju pití bylinkového čaje, může se kombinovat s homeopatií?

Jana: Ano, homeopatika lze kombinovat téměř s jakoukoli jinou léčbou. K různým potravinovým doplňkům mám ale poněkud odstup.  V případě cesty za miminkem považuji za zásadní vedle kvalitní „živé“ stravy pro tělo také „stravu pro duši“. U velké většiny žen totiž vnímám nesmírný tlak, „honba za miminem“ jim bourá ostatní stránky života. Za velmi vhodnou tady považuji psychologickou péči.

Alena: Je vhodné brát homeopatika i pří léčbě asistovanou reprodukcí?

Jana: Ano, velmi to doporučuji. Jednak stále platí, že homeopatické léky pracují mimoběžně s klasickými léky užívanými v AR (tedy nijak „se nebijí“) a navíc mnohdy umí zmírnit nepříjemné účinky (výkyvy nálad, pocit nafouklosti, otoky atd). Je třeba si uvědomit, že AR je stále ještě docela mladá metoda. Jsme okouzleni tím, že máme nějaké výsledky, ale některé ženy se následně potýkají s mírně řečeno rozladěním svého celkového zdraví. A dát to potom do pořádku – to už klasické léky neumí…

Alena: Máš ordinaci v Olomouci, ale teď se budeš věnovat mateřským povinnostem. Mohou Tě zájemci nějak kontaktovat?

Jana: Ano, v době, kdy spolu děláme tento pohovor už „nevím dne ani hodiny“ :-).  Následující zhruba půlrok v ordinaci nebudu (kromě péče o stávající klientky). Jsem nadále dostupná na emailu, jen časově je třeba počítat, že odpověď nebude druhý den. Aktuální informace zájemci najdou na webu janahlavsova.cz nebo homeopatie-poradna.cz, a samozřejmě na Facebookové stránce Homeopatická maminka.

Alena: Jak si mají najít dobrého homeopata v jiných městech? Jak se vůbec pozná „dobrý homeopat“?

Jana: Homeopatie je lékařská disciplína, takže pro výběr homeopata platí obecně to samé, jako když si vybíráte klasického lékaře: etika, schopnost vyslechnout a následně problém po odborné stránce zhodnotit a správně vést léčbu. Tu odbornou část ale laik většinou nemá moc šanci zhodnotit, takže stále platí: ptát se na reference a být ochoten dojet třeba i někam dál.  Bohužel, provozování homeopatie není v ČR nijak regulováno, takže ceduli na dveře si tam může dát naprosto kdokoli.

Alena: Mohou se brát homeopatika i v těhotenství? Před nedávnem jsem s jednou svojí klientkou konzultovala léčbu velkého hematomu na děloze v počátečním těhotenství. Doporučuješ je?

Jana: Homeopatické léky v těhotenství jsou bezpečné. Opět – nedodáváme do těla žádnou chemickou látku, a proto není důvod k nežádoucím účinkům obvyklých léků. Pracujeme pouze s informací. Přesto bych ale zdůraznila jednu věc: pokud si maminka vybírá lék na své potíže někde z internetu nebo brožurky a účinek se nedostavuje, je třeba zkontaktovat někoho, kdo homeopatii rozumí a najde, kde je zádrhel. Téměř vždy totiž řešení existuje, jen je třeba vytrvat, a hlavně vyhledat odbornou pomoc.

Při zmiňovaném hematomu je asi nejčastější použití léku Arnica. 

Alena: Moc Ti děkuji za odpovědi a Tvá doporučení, věřím, že řadě „snažilek“ hodně pomůžou.  A přeju Ti hodně úspěchů v léčbě neplodnosti i jiných nemocí. A hlavně Ti přeju zdravé a krásné miminko, kterého se už brzy dočkáš😊

Vaše

A.

P.S. 1. Jana před uveřejněním článku šťastně porodila zdravého chlapečka,  přeju jim oběma touto cestou hodně zdraví a štěstí:-)

P.S. 2. Přečtěte si podobný článek o tom, jak jaké potravinové doplňky a jaké potraviny Vám doporučuje farmaceutka Jitka, abyste zvýšily šanci na otěhotnění.

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |