Věk a plodnost x neplodnost III.

5.11. 2018

Už dvakrát jsme mluvili o vlivu věku žen a mužů na plodnost. Řešili jsme, od jakého věku ženy je těžší otěhotnětproč je rizikové těhotenství starších rodičů.Tentokrát si budeme povídat o sociologických aspektech rodin se staršími rodiči.

Před časem jsem při své práci v centru asistované reprodukce přišla do kontaktu s párem, který se tam léčil. Ženě bylo 48, muži 55 let. Byli z jedné skandinávské země, do Čech si přišli po vajíčka dárkyně (osmačtyřicetiletá žena pochopitelně jinak otěhotnět nemůže). Nevypadali zrovna mladě a svěže, měli trochu nadváhu, když jsem si je představila jako rodiče miminka, naplňovalo mě to určitými pochybnosti o správnosti takové léčby. Tato pacientka otěhotněla a porodila chlapečka. Až bude tento chlapec maturovat, bude jeho rodičům 66 a 73 let. Až se bude ve třiceti ženit, jeho bude matce 78 a otci 85 let.

Připadá vám to přirozené?

Co motivuje lidi k tomu, aby si pořizovali děti v takovém věku? Proč jim připravují tak náročný život, aby ve věku, kdy se řeší počátek profesního života, hledá se životní partner a plánuje se rodičovství, museli navíc řešit, jak se postarat o staré rodiče?

Moje třicetiletá dcera vychovává dvojčata a určitě vítá, že jí s nimi poměrně aktivně pomáhám místo toho, aby řešila, do kterého domova pro seniory mě má umístit…

V České republice je asistované reprodukce povolena ženám do věku 49 let (do dne jejích 49. narozenin), Podle mého názoru je to zbytečně vysoko nastavená hranice. Věk muže není omezen vůbec.

Psycholožka Hana Konečná (známá propagátorka zdravého rodičovství) byla iniciátorka výzkumu, ve kterém děti mladšího a staršího školního věku dostali otázky:

Kdybys měl/a kouzelnou hůlku a mohl/a bys změnit věk svých rodičů, změnil/a bys ho?            

Kolik by si přál/a, aby bylo tvé mamince/tatínkovi, až ti bude 20 let?

Výsledky byly překvapivé. Řada dětí by věk svých rodičů změnila, omladila by je. A 89% dětí si přálo, abych matčin věk při jejich narození byl maximálně 29 let a 94% dětí si přálo, aby otcův věk při jejich narození byl nižší než 34 let.

Jako důvod udávali většinou strach o své rodiče, protože s věkem přibývají nemoci. Preference se týkaly i prarodičů. Aby byli ve věku, kdy kontakt s nimi jim přinese více než návštěvy v domovech pro seniory.

Před časem jsem hlídala dceru svých známých. Šestiletá holčička mi najednou řekla: Já bych si přála, aby můj tatínek nebyl tak starý (bylo mu 60 let).

Netroufám si stavět se do pozice arbitera a kritika a určovat, kdy je správné mít děti, ale nemohli bychom se nad tím aspoň zamyslet? V dnešní době se rodiče všemožně snaží (někdy až moc), aby svým dětem dali jen to nejlepší. Co kdyby jim dali skutečně to nejlepší?

Mladé rodiče?

Vaše

A.

P.S. Přečtěte si 1. díl a 2. díl článků Věk a plodnost x neplodnost.

Alena Dvořáková | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz |