Bylinky a neplodnost, jde to dohromady?

Určitě ano, proto bych Vám, milí čtenáři, dnes ráda představila paní Márii Vlachovou, která pro Vás připravuje bylinkový čaj, který řadu let doporučuji k léčbě neplodnosti a se kterým mám skvělé zkušenosti.

Alena: Paní Marie, můžete nám o sobě něco říci? Jaká byla Vaše cesta k bylinkám? Máte krásnou APATYKU v Č. Budějovicích, která je plná zajímavých produktů.

Mária: Moje cesta k bylinkám byla klikatá. Několik let jsem pracovala v nemocnici jako zdravotní sestra. Po narození druhého syna jsem se začala více zajímat o alternativní medicínu a již 15 let pracuji jako akreditovaný terapeut MUDr. Jonáše. A teď vlastním malou APATYKU v centru Českých Budějovic, ve které se mi podařilo skloubit všechny tři věci najednou. Využívám naplno své vědomosti jak z oblasti alternativní, tak klasické medicíny a to vše v obchůdku provoněném bylinkami.

Alena: Můžete nám říci něco o směsi G, tedy o bylinkovém čaji, který léčí neplodnost?

Mária: Receptura na tuto směs je velmi stará a léty prověřená. Již od nepaměti je využívána k léčbě ženské neplodnosti. Harmonizuje celý gynekologický systém.

Alena: Jak vlastně funguje?

Mária: Každá bylinka ve směsi má na organismus ženy určitý účinek. Spolupůsobení těchto bylinek pak komplexně působí na plodnost ženy. Bylinky v této směsi působí na pohlavní orgány, na pohlavní hormony i na celkovou vitalitu těla. Tato směs detoxikuje (očišťuje) celý ženský gynekologický systém od případných toxinů.

Alena: Pro koho je vhodná? Pro všechny ženy, které nemohou otěhotnět?

Mária: Nejen pro ženy, které nemohou otěhotnět, ale také pro ženy a dívky, které potřebují srovnat nepravidelný menstruační cyklus a také pro ženy, které mají počínající příznaky klimakteria.

Alena: Mám s ní výborné zkušenosti  z dřívější doby a nedávno jedna klientka začala pít Váš čaj a brzy potom otěhotněla😊, druhé se po něm srovnala menstruace, co Vy?

Mária: Já také. Spolupracuji s mnoha gynekologickými ambulancemi a reprodukčními klinikami, které tuto směs z APATYKY buď přímo nakupují, nebo doporučují svým klientkám.

Alena: Jak se čaj užívá?

Mária: Čaj se pije 3x denně, 1 polévková lžíce směsi se zalije 250 ml vařící vody, 20 minut se nechá přikryté louhovat, a pak se ještě teplý vypije. Nepřislazuje se! Tato směs se může užívat dlouhodobě (6 – 9 měsíců). Pouze v čase menzes se vysazuje.

Alena: Můžete prozradit, jaké bylinky obsahuje? Klientky se mě na to často ptají.

Mária: Ve směsi najdete řebříček, šípek, mateřídoušku, dobromysl, květ hluchavky, truskavec, heřmánek, čekanku a jitrocel (ale přesná gramáž je moje tajemství😊)

Alena: Jaká je cena kúry?

Mária: Směs je balena po 125g / 165 Kč a vystačí cca na 1 měsíc.

Alena: Jak si mají čaj objednat?

Mária: Čajík je možno zakoupit přímo u mě v APATYCE – Česká 18, České Budějovice, nebo ji po domluvě zasílám poštou na dobírku. Kontakt naleznete na facebooku –  Apatyka České Budějovice.

Alena: Web je plný různých bylinkových čajů na neplodnost, které mají různé složení. Moje klientky se mě často ptají, proč mají pít směs G a ne jiný. Já na to odpovídám, že s „Vaším“ čajem mám mnoho pozitivních zkušeností, s ostatními bohužel ne (ne proto, že by nebyly účinné, ale proto, že jsem s nimi nepracovala a tedy nemohu dát žádné doporučení). Můžete se k tomu nějak vyjádřit?

Mária: Musím s Vámi jenom souhlasit. G směs je léty prověřená a zatím není důvod hledat nové kombinace bylin a doufat v pozitivní výsledek.

Alena: Snažilky“ často berou nejrůznější potravinové doplňky: kyselinu listovou, inositol atd, mohou je brát i když pijí Váš čaj? Je to vhodné? Není to zbytečné?

Mária: Ke směsi není problém brát jakékoliv jiné potravinové doplňky, které vás dovedou k vysněnému cíli. Jen je důležité nenakupovat doplňky „bezhlavě“ v dobré víře, čím více, tím lépe. Moje zásada je: „Někdy méně je více“, proto si při svých potížích, které chcete řešit také pomocí bylinek, vyberte svoji apatyku nebo bylinkářku, která vám dané přípravky doporučuje postupně a systematicky.

Alena: Co soudíte o často skloňované bylince související s léčbou neplodnosti – kontryhelem? Někdo ho chválí, ale slyšela jsem řadu negativních zkušeností s ním. Směs G ho neobsahuje.

Mária: Kontryhel je výborná ženská bylinka, ale ne jediná. Negativní zkušenosti vznikají v případě, kdy bylinka není nasazena ve správné chvíli, ve správném množství, nebo je doporučena na ženský problém, kde by zabrala jiná bylinka lépe.

G směs se užívá hlavně na podporu otěhotnění a srovnání hormonálního systému. Kontryhel je pak doporučován od 3. měsíce těhotenství – může zabránit případným pozdějším potratům.

Alena: Ženy, které nemohou otěhotnět, velmi často řeší i nízkou děložní sliznici. Vy na to máte úžasně jednoduchý, a přitom velmi účinný recept. Prozradíte ho?

Mária: V jednoduchosti je síla. Proto u tohoto problému stačí pít již zmíněný Kontryhel 3x denně a k tomu grepový džus.

Alena: Umíte léčit i mužskou neplodnost?

Mária: U mužů bývá nejčastěji problém s počtem spermií a jejich malou pohyblivostí. V takovém případě doporučujeme užívat Kotvičník zemní, Maca prášek nebo tablety a doplnit celé spektrum vitamínů a minerálů, nejlépe ve formě kvalitního přírodního komplexu. Spermiogram také zlepšuje Ženšen pravý.

Alena: Jaké bylinky doporučujete v těhotenství?

Mária: Celá řada bylinek se těhotným vyloženě nedoporučuje! Těhotné ženy by měly bylinky užívat jenom při potížích, např. nevolnost, nachlazení, urychlení porodu, usnadnění porodu, jinak ne.

Možná raději uvedu bylinky, kterým je vhodné se v těhotenství vyhnout:

 • Aloe pravá (Aloe vera) – překrvuje pánevní dno
 • Andělika lékařská – může vyvolat potrat
 • Anýz vonný – může vyvolat potrat
 • Drmek obecný
 • Heřmánek pravý – stimuluje děložní svalstvo
 • Komonice lékařská
 • Kopytník evropský – může vyvolat potrat
 • Lékořice lysá – vyvolává děložní stahy, prokrvuje orgány pánevního dna
 • Libeček lékařský – vyvolává stahy dělohy
 • Petržel zahradní – prokrvuje pánevní dno
 • Routa vonná – silně prokrvuje pánevní dno
 • Řebříček obecný – může se užívat v malých dávkách a ne dlouhodobě
 • Sporýš lékařský – vhodný jen během porodu, podporuje stahy dělohy
 • Šalvěj lékařská – může vyvolat potrat

S bylinkami je potřeba zacházet opatrně. I když máme většinou pocit, že bylinkami nic nezkazíme a zdraví jen prospívají. Málokdy si však uvědomíme, že látky v nich obsažené mohou být velmi silné. A že bylinka, stejně jako lék, nám sice může pomoct při zdravotních problémech, ale při nadměrném nebo nesprávném užívání naopak škodí. V těhotenství to platí dvojnásob.

Je dobré myslet na to, že většina bylinek nevhodných v těhotenství je nevhodných i v období kojení. V seznamu výše nejsou uvedeny všechny bylinky.Účinky rostliny:

Alena: Co byste dodala na závěr našeho rozhovoru?

Mária: Bylinky potřebují pro svůj účinek čas, buďte tedy trpělivé. Berte je pravidelně v doporučeném dávkování.

A na závěr přeji všem ženám, které si přejí otěhotnět, hodně úspěchů!

Alena: Moc Vám děkuji za odpovědi a doporučení. A přeju Vám i Vaší apatyce hodně úspěchů!

A Mária i já přejeme všem „snažilkám“ dobrou chuť při pití čaje a hodně štěstí při cestě za vytouženým snem:-)

Vaše

A

P.S. Přečtěte si podobný článek o homeopatii a potravinových doplňcích.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů